Kecsegtető ajánlat? Így próbálja Zelenszkij hazacsábítani az elmenekült ukránokat
A védelmi iparba integrálnák őket és ígérik, nem lesznek besorozva.
Az elnöki hivatal előtt tüntető ruszinok az 1991-es kárpátaljai népszavazásra hivatkozva kérnek azonos státuszt a kelet-ukrajnai Donbasszal. Az egyik aktivista Vona Gábor fellépésére hivatkozott.
Petro Porosenko államfő hivatala előtt tüntetett kárpátaljai ruszinok egy csoportja pénteken Kijevben – számolt be orosz és ukrán tudósítások alapján a KárpátHír. A ruszin aktivisták azért vonultak az elnöki hivatal elé, mert nem kaptak választ a levélre, amit márciusban írtak neki. Ebben azt feszegették, miért nem hajlandó Kijev elismerni az 1991-es népszavazás eredményét, amikor a kárpátaljaiak 78 százaléka a vidék autonómiájára szavazott. Arra is magyarázatot követeltek, hogy Ukrajnában miért nem ismerik el kisebbségként a ruszinokat, miközben a világ 22 országában önálló nemzetiségként tekintenek rájuk, és elismerésükre az ENSZ is felhívta Kijev figyelmét.
Az egyik aktivista, Andrej Jurik elpanaszolta, hogy mindenhol akadályokba ütköznek. Szerinte, ha a Donbásznak jár a különleges státusz a minszki megállapodás alapján, akkor Kárpátalját is ugyanez megilleti, főként a '91-es referendum alapján. A ruszin aktivista arról is beszélt, hogy Vona Gábor, a Jobbik elnöke az Európai Unió szintjén vetette fel az elfeledett népszavazást és az abból adódó jogos autonómia igényt.