Háború és lopás 3. rész – Az ukrán termőföld több mint negyede óriáscégek kezébe került, mutatjuk, melyek ezek!

Cikksorozatunk legújabb részében bemutatjuk, melyek az ukrán termőterületeken gazdálkodó lagnagyobb cégek, és milyen ezek háttere.

Az elnöki hivatal előtt tüntető ruszinok az 1991-es kárpátaljai népszavazásra hivatkozva kérnek azonos státuszt a kelet-ukrajnai Donbasszal. Az egyik aktivista Vona Gábor fellépésére hivatkozott.
Petro Porosenko államfő hivatala előtt tüntetett kárpátaljai ruszinok egy csoportja pénteken Kijevben – számolt be orosz és ukrán tudósítások alapján a KárpátHír. A ruszin aktivisták azért vonultak az elnöki hivatal elé, mert nem kaptak választ a levélre, amit márciusban írtak neki. Ebben azt feszegették, miért nem hajlandó Kijev elismerni az 1991-es népszavazás eredményét, amikor a kárpátaljaiak 78 százaléka a vidék autonómiájára szavazott. Arra is magyarázatot követeltek, hogy Ukrajnában miért nem ismerik el kisebbségként a ruszinokat, miközben a világ 22 országában önálló nemzetiségként tekintenek rájuk, és elismerésükre az ENSZ is felhívta Kijev figyelmét.
Az egyik aktivista, Andrej Jurik elpanaszolta, hogy mindenhol akadályokba ütköznek. Szerinte, ha a Donbásznak jár a különleges státusz a minszki megállapodás alapján, akkor Kárpátalját is ugyanez megilleti, főként a '91-es referendum alapján. A ruszin aktivista arról is beszélt, hogy Vona Gábor, a Jobbik elnöke az Európai Unió szintjén vetette fel az elfeledett népszavazást és az abból adódó jogos autonómia igényt.